Péče o vodu v koupacím nebo okrasném jezírku je velmi komplexní problematikou, proto hned úvodem je nutno říci, že najít univerzální recept na bezproblémový chod jezírka by bylo velmi obtížné. Základní pilíř kvality vody v budoucím jezírku je stavěn již při plánování, projekci a budování jezírka, kdy je nutno zohlednit všechny existující faktory, které budou ovlivňovat biologické, fyzikální a chemické parametry vody.

Při péči o vodu v jezírku bychom vždy měli brát v úvahu, že se jedná o biologický systém vzájemně provázaných procesů, kdy každý nepřiměřený nebo neopodstatněný zásah může v jednom okamžiku narušit velmi křehkou rovnováhu, kterou si tento přírodní systém budoval někdy i řadu let. Zároveň je pravdou, že pokud budeme uvážlivě a dle předepsaných instrukcí používat některé biologické nebo i chemické přípravky, podaří se nám docílit vyšší kvality vody a účinnější prevence vzniku problémů a jejich následného řešení.

Rozcestník

Jak postupovat po prvním napouštění vody do jezírka? Je nutné hned aplikovat nějaké přípravky?

Při péči o vodu v přírodním- ať okrasném, nebo koupacím – jezírku je důležitá především prevence. Příroda si sice v mnoha případech umí poradit sama, ale pokud se jí to nepodaří, řešit již vzniklé problémy je daleko složitější, než jim předcházet…

Proto minimum, které bychom měli udělat po napuštění jezírka, je použití užitečných bakterií v přípravku ČISTIČ BIO JEZÍREK, kterými se zajistí nastartování správných biologických procesů v jezírku.

Voda se sice tak jako tak za 2-3 týdny po napuštění zazelená, nicméně samočistící schopnost vody bude daleko rychlejší a efektivnější po aplikaci bakterií. Ty by se sice samy o sobě postupně na kořenových systémech vodních rostlin rozmnožily, ale až za dlouhou dobu.

Aplikací přípravku ČISTIČ BIO JEZÍREK zajistíme rychlé nastartování přírodních čistících procesů ve vodě.

Související odkazy:
ČISTIČ BIO JEZÍREK

Proč je nutné bakterie dávkovat průběžně během sezóny?

Bakterie je nutné do jezírka průběžně dodávat. Bakterie obsažené v přípravku jsou v „hladové“ formě čekající na zdroj živin, aby mohly nastartovat růst a začít se rozmnožovat.

Jsou tedy velmi aktivní a vykonávají všechny nutné činnosti velmi efektivně. Po určité době zleniví a jejich výkon už není takový, jaký bychom potřebovali.

Související odkazy:
ČISTIČ BIO JEZÍREK

Je nutné sledovat parametry vody, kterou napouštím jezírko? Je lepší napouštět vodou z vodovodu?

Většinou se řídíme tím, že voda ze studny, případně potoka nás nic nestojí a většinou je taková voda pro vaše jezírko v pořádku a mnohdy vhodnější než z vodovodu…

Při použití těchto přírodních zdrojů je ovšem nutné mít na paměti, aby voda nebyla zatížena nějakým znečištěním (hlavně zdroji dusíku a fosforu), což by molo mít za následek rychle se kazící vodu v jezírku.

Je tedy nutné se vyvarovat vody, která by mohla být znečištěna (byť ve stopových množstvích)hnojivy tlející organickou hmotou, výkaly zvířat a dobytka apod.

Jak se můžu vyvarovat nadměrnému výskytu řas v jezírku?

Majitelé jezírek mají leckdy hodně odlišné představy o tom, kolik řasy ještě ve svém jezírku snesou a kolik ne. Při boji s řasou v jezírku bychom si měli uvědomit, že řasy jsou ve většině případů indikátorem velmi čisté vody, která je průzračná, nepáchne, pouze opticky se nám nelíbí, že se ve vodě cosi zelená…
Důležité je se vyvarovat kontaminaci vody v jezírku močí zvířat, hnojiv z trávníků, průběžně z jezírka odstraňovat organický spad ze stromů a okolí.

Pokud se přesto v jezírku, které pravidelně ošetřujeme přípravkem ČISTIČ BIO JEZÍREK, vyskytne zelený zákal způsobený jednobuněčnými řasami a sinicemi (ve vodním sloupci se vznáší malé zelené částečky), nejjednodušší cestou, jak se jich zbavit je přípravek FLOKULANT.

Roztokem přípravku FLOKULANT se zkrápí z konve hladina jezírka a vodní květ (řasy a sinice) se shlukují do větších a větších shluků – vloček – a sedají si na dno. Odtud je nejvhodnější je odsát. Velmi rychle se tak dá docílit průzračné vody v jezírku vhodné pro koupání.

Související odkazy:
ČISTIČ BIO JEZÍREK
FLOKULANT

Nejčastěji se potýkáme s řasou vláknitou, na tu funguje také Flokulant?

Ano, opravdu nejčastějším problémem v jezírkových vodách jsou vláknité řasy, které tvoří dlouhé slizovité chuchvalce, mezi nimiž koupání opravdu není příliš příjemné…
V tomto případě používáme jako prevenci na začátku sezóny FLOKULANT, který z vody vysráží téměř veškerý fosfor, tedy zdroj růstu vláknitých řas.

Dále jako průběžná prevence odstraňující fosfor z vody se používá přípravek SORBENT CFH, což jsou hnědé granulky umístěné v průtočném polštářku, které nevratně z vody adsorbují – vychytávají – fosfor.

Tím jsou opět řase znesnadněny podmínky pro jejich růst.

Související odkazy:
ALGAE OXI
FLOKULANT
SORBENT CFH proti fosfátům

Podcenili jsme prevenci a vláknitá řasa se ve velké míře v jezírku objevila. Jak jí odstranit?
Nejlepší cestou je mechanické odstranění hráběmi, síťkou apod…

 V místech, kde se řasa špatně mechanicky odstraňuje – na dně, na kačírku jezírka – použijeme přípravek ALGAE OXI. To jsou bílé granulky, jimiž se posype hladina jezírka, během několika sekund si sednou na dno a řasu sežehnou.

Během několika minut se rozbíjí buněčná struktura řasy, řasa se odlepí ode dna a vypluje na hladinu. Voda je přitom okysličována účinkem přípravku.

Z hladiny je potom nutné řasu mechanicky odstranit – síťkou, popř. odsát z hladiny skimmerem.

Mohu aplikovat všechny přípravky i v jezírkách s rybami? Jedná se o plně biologické produkty?

Jediným plně biologickým produktem je bakteriální přípravek ČISTIČ BIO JEZÍREK…
Ovšem i všechny ostatní produkty byly vyvinuty s tím, aby mohly být použity v biotopech s rybami a vodními rostlinami.

Při dodržení doporučeného dávkování všech přípravků není nutné mít obavy o zdraví ryb a rostlin.

Související odkazy:
ČISTIČ BIO JEZÍREK

Nakupte v našem e-shopu

V našem e-shopu najdete veškeré naše produkty.

Přejít do obchodu

Vybírejte z více než 250
 prodejců po celé ČR

Najděte svého nejbližšího prodejce produktů značky PROXIM. Po celé ČR nás ve svých prodejnách nabízí již více než 250 prodejců.

Zjistit více

Staňte se certifikovaným 
prodejcem

S osvědčením Certifikovaný Prodejce PROXIM získejte naší obchodní a marketingovou podporu, slevy a bonusy.

Zjistit více

OPPIK – program Marketing

Název projektu: PODPORA EXPORTU PROXIM S.R.O.
Registrační číslo projektu: CZ.01.2.111/0.0/0.0/16_047/0007572

Název projektu: PODPORA EXPORTU PROXIM S.R.O. 2019-2020
Registrační číslo projektu: CZ.01.2.111/0.0/0.0/18_167/0013215

Díky projektu firma PROXIM s.r.o. prezentuje své výrobky a služby na zahraničních veletrzích v Kolíně nad Rýnem, Moskvě a Stuttgartu.

Proxim – vzdělávání pro zaměstnance / Poskytovatel dotace: MPSV ČR

Financování: ESF – Operační program ZAMĚSTNANOST • Doba trvání: listopad 2019 až duben 2022 • Registrační číslo projektu: CZ.03.1.52/0.0/0.0/19_097/0011787. Stručný popis: Projekt umožní realizovat firemní vzdělávání pro zaměstnance firmy PROXIM s.r.o. Za účelem identifikace konkrétních vzdělávacích kurzů vhodných pro zaměstnance byla ve společnosti realizována analýza vzdělávacích potřeb. Projekt cílí především na rozvoj pracovních znalostí, dovedností a kompetencí potřebných pro kvalitní výkon práce v naší firmě. Klíčové aktivity: Obecné IT • Měkké a manažerské dovednosti • Interní lektor